На 14-ти Януари 2009г. организирахме мащабен граждански протест на който показахме, че България е нереформирана държава с фасадна демокрация, чиито самозабравили се управници използват сила и дезинформация. За първи път гражданите ни се самоорганизира и застана срещу корупцията, политическата олигархия и бедността.

Последствията от нашите граждански прояви за първи път поставиха обществения интерес над личния.

Дискриминация и беззаконие в общежитията на ТУ-София

Технически Университет – София (ТУ-София) един от малкото университети, който години наред не е имал проблеми с осигуряването на места в общежитията за всички свои студенти. ТУ-София разполага с 10 блока в Студентски град и капацитет за настаняване на около 6000 учащи се. За сравнение, другите големи висши училища - Софийския Университет и УНСС, години наред изпитват недостиг на места за своите студенти.
Тази година проблема с осигуряването на места за желаещите отчасти е обусловен и от приема на над 25% повече студенти, както и ремонта на част от един от блоковете на ТУ-София. Странно е решението на МОН да позволява все по-голям прием на студенти, на базата на твърдения, че университетите имат много по-голям капацитет. Какво е разбирането за капацитет след като липсва, както леглова база за студентите, така и преподаватели, които от година на година стават все по-малко?
Грубите законови нарушения и умишлените пропуски в правилата и методиката за класиране в общежитията на ТУ-София предизвикаха напрежение сред правоимащите студенти и основателни възражения до Ректора на университета и до МОН.Правилата (стр. 1, стр. 2, стр. 3), методиката (стр. 1, стр. 2) и списъка с класираните студенти са публикувани на сайта на ТУ-София (уточнение – поради “мистериозното” изчезване на списъка с класираните е качен документ от личния архив на автора). От тях се вижда, че те не са съгласувани с официалната Наредба за ползване на студентски общежития и столове. Това става в частта и, в която се споменава, че критериите за класиране задължително включват успеха и средномесечния доход на член от семейството на учащия се. В правилата за класиране за общежитията на ТУ-София основния критерий обаче е брой не положени изпити, като същевременно не се отчита средномесечния доход, като по този начин до голяма степен се елиминира социалната роля на общежитията. Много сериозен е проблема и с дискриминацията на български студенти спрямо чуждестранни, поради икономически интереси.
В грубо нарушение на министерската наредба, ръководството на ТУ-София настанява с предимство чуждестранни студенти, които според чл. 17 от Наредбата могат да бъдат настанени само при наличие на свободни места. Нелогично е ТУ-София предварително да заделя “свободни места” за чуждестранните си студенти, предвид на това, че около 1000 правоимащи студенти, държавна поръчка в момента са без общежития. Чуждестранни студенти, за които държавата не плаща субсидия могат да бъдат настанени регламентирано в рамките на редовно класиране, само ако имат междуправителствена спогодба. Такива студенти в общежитията на ТУ-София са единици, а останалите, обучавани срещу заплащане се настаняват в разрез със закони и наредби, единствено на база вътрешни нормативни документи.
Още по-странна е ситуацията, че правилата според които студентите се класират на общежития с до два не положени изпита не важат за чуждестранни студенти, които даже и в обявените официално списъци са с по три не положени изпита.
Дискриминация се получава и от обстоятелството, че попадайки в една група на студентите борещи се за свободните места след настаняването на учащи се, държавна поръчка, на българските магистри платено обучение се отказва правото на общежитие. В същата група попадат и прекъснали и презаписали студенти, които даже не знаят, че имат право на общежитие при наличие на свободни места. Нарушение на наредбата и ЗВО е настаняването на чуждестранни учащи, подготвителна година по български език, които нямат студентски права. Приоритетно чуждестранните студенти се настаняват само в най-хубавите блокове от общежитията на ТУ-София. Общежитията, предназначени някога за семейни студенти, сега се дават приоритетно основно на неправоимащи чуждестранни студенти, в разрез с Наредбата за ползване на общежития. Докато българските студенти са принудени да живеят по трима в една стая, в нарушение на други нормативи, чуждестранните студенти живеят най-вече по двама, а дори и сами в стая.
Специално внимание заслужава факта, че за чуждестранни студенти са изградени луксозни стаи на територията на студентските общежития, до които български студенти нямат достъп и класирането за които не се обявява публично, както и самото им съществуване. Нелогична е реакцията на настоящия Студентски съвет на ТУ-София, от чийто състав се определя 70% от Комисията за класиране. Студентския съвет и неговите представители в последната Комисия за класиране, по никакъв официален начин не изразяват противодействие на тези незаконни и дискриминиращи мерки срещу редовните студенти. Членове на Социално-битовата Комисия от предходния мандат на Студентския съвет, остро възразиха срещу погазването на правата на студентите, в полза на неясните икономически интереси на ТУ-София, като предходната настанителна година отказаха да класират чуждестранни студенти. Документи за това, позоваващи се на официалната нормативна уредба са депозирани от студентите в деловодството на ТУ-София, като отговор на основателните им възражения и предложения не бе предоставен.
Във връзка с недостига на места в други университети, ТУ-София според Наредбата за общежитията би трябвало да предоставя свободни места на студенти от други университети. Всъщност ТУ-София не предоставя коректна информация за легловата си база и иска допълнителни места за право имащите си студенти от другите университети.
Не е нормално чуждестранни граждани да се ползват с особени привилегии в социални структури, финансирани основно от джоба на българския данъкоплатец и построени с бюджетни средства.
Чуждестранни граждани се ползват дори от държавната субсидия за намаляване на храната в студентските столове, което отново е в разрез с официалната нормативна база. Ръководството на ТУ-София се извинява за ситуацията с извънредните приходи от обучението на чуждестранни студенти. Това разбира се не може да бъде извинение за неспазване на законите и потъпкване правата на редовните студенти. От друга страна, въпреки изключително високите постъпления от такси за обучение на чужденци, преподавателите на ТУ-София са сред най-нископлатените в страната, което поставя под съмнение целесъобразността на разходването на извънредните приходи от такси.
Освен за общежития, чуждестранните студенти са привилегировани и при записвания със значително по-голям брой не положени изпити от редовните български студенти. Същевременно много е занижен и контрола на качеството на обучение и оценяването на знанията на чуждестранните студенти, които нерядко получават диплома от български държавен университет, без да знаят добре български език. Това значително сваля престижа на българското образование и неговата конкурентно способност на европейския пазар.
В ТУ-София чуждестранните студенти се обучават, не заради качеството на обучение, а заради лекотата, с която завършват и ползвайки се от специалните привилегии, които са в разрез със закони и нормативната база.
Допълнително:
Официална информация за чуждестранните студенти от сайта на ТУ-София, според която “всеки студент, пожелал да живее на общежитие се настанява…”
За да не изчезне мистериозно, прилагам снимка:

Няма коментари: