Университетите като "стопани" на общежитията упорито не спазват нито европейски директиви, нито национални закони и Конституция. Същевременно не спазват и собствените си вътрешни правила и наредби.
От друга страна се стараят да втълпят на студентите, че общежитията са върховна привилегия и цялата мизерия и административна некадърност са нещо нормално с оглед цената на ползване. Всъщност обаче, в общежитията се наливат огромни държавни средства, под формата на субсидии, извънредни финансирания, средства за реновиране и др. Печалбите от отдаването на външни наематели също са огромни. Хонорарите от интернет оператори, кабелни оператори и др. фирми, на които се осигурява монополно положение също са значителни.
Наемите за 18 квадрата, плащани от трима студенти са значителни предвид съвкупната сума за квадратен метър. Има огромни неясноти с начисляване на ток, вода, парно и други услуги (ремонтни, охранителни, административни).
"Корпупцията в България е културен проблем, а не институционален" бе казал скоро един чуждестранен експерт. Това важи и за нашите общежития.
Страх е сковал Българскяи студент - наемател в общежитията. Страх да не изгуби жалката си привилегия. Страх да прочете и научи правата си на гражданин и наемател. И увереност, че ако си "трае" ще се задържи в стаичката си.
Истината обаче е, че годините страх и бездействие от страна на студенти и наематели са довели до широкомащабни нарушения (финансови, административни и нормативни) в нашите общежития. В момента страха е от страна на администрацията, че последствията от тази дългогодишна безнаказаност могат да излязат наяве.
И така какво става когато студент "загуби" правото на общежитие? Домакинката му предава устно, че "трябва" да напусне. И студента го прави - на база устна комуникация и архаични взаимоотношения.
Какво би следвало обаче да направи студента при издаване на стаята:
1. Да се запознае с нормативната база, правата си като студент, наемател и гражданин, свързани с пребиваването му на общежития (описани са в този сайт);
2. Чрез заявление през деловодството да поиска следната информация:
- как университета борави с личните му данни и в какви архиви ги съхранява, какви са условието за заличаването им, защита от неправомерното им ползване, въобще имат ли право домакини, администрация, портиери да оперират с лична информация;
- отчет за разходването на събраните от студента депозити и други вземания (такси, глоби, нощувки и др.);
- отчет и методика за начисляване на консумативи и надлимитни отчитания (ако има такива), ако има индивидуални електромери - пълна разпечатка;
- въобще цялото финансово "досие" от пребиваването му в общежития. Има огромен счетоводно-административен персонал в звената за общежития и в университета, на които работата им е да имат такива масиви информация;
- информация за ремонтните дейности свързани със стаята на студента, по закон си има периоди, които трябва да бъдат спазени;
- отчет - справка за общите помещения в блока, които се полагат за ползване от наемателя и влизат в цената на ползване на общежитието;
- справка от домакин-управителя на блока с копие от всички съхранени данни за студента (платени наеми, настанителни заповеди, наказания и др.);
- справка от домовия съвет за разходването на депозита и отчитането а консумативи.
Всичко това се оформя във вид на заявление за информация по смисъла на "Закон за достъп до обществена информация", както и конституционното право за достъп до лична информация.
Разбира се университета няма да предостави никаква информация, защото би признал всичките си пропуски и некачествена администрация, липса на потенциал за стопанисване. Предварително обаче вие заявявате, че няма да напуснете общежитие преди да ви се предостави тази информация.
Жалби до Висшия административен съд (ВАС) е желателно да последват две седмици след заявлението до Ректора на университета. Би трябвало да започнат някакви процесури (най-вече за потулване на случая и "уреждане на нещата").
Ако сте принципни хора може да съдите университета и със 100% сигурност да спечелите делата. Ако ли не вие до принципи - очаквайте "уреждане на нещата" по другия начин - разговор с домакинката и т.н. Доста хора знаещи слабите места на администрация и стопнисване живеят "вечно" на общежития без да са студенти и даже без някога да са били такива.
Няма коментари:
Публикуване на коментар