На 14-ти Януари 2009г. организирахме мащабен граждански протест на който показахме, че България е нереформирана държава с фасадна демокрация, чиито самозабравили се управници използват сила и дезинформация. За първи път гражданите ни се самоорганизира и застана срещу корупцията, политическата олигархия и бедността.
Последствията от нашите граждански прояви за първи път поставиха обществения интерес над личния.
ЗА ЕВРОПЕЙСКА ДЕМОКРАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ
Две десетилетия след началото на демократичните промени, българската политическа система се намира в сериозна криза. Преобладаващата част от българските граждани не виждат в основните механизми на демокрацията решение на проблемите, пред които са изправени, нямат доверие в действащата политическа система, отказват да имат активна позиция по това, което се случва в българското общество.
Основната причина за утвърждаването на фасадна демокрация в България, следва да се търси в начина, по който се осъществява българската политика вече години наред – далеч от гражданите, противно на тяхното мнение и интереси, без оглед на трудностите, пред които са изправени и нуждите, които имат, чрез задкулисни зависимости и безпринципни компромиси. В основата на политическия процес и упражняването на публичната власт са поставени интересите на тесни групи от хора, често в грубо противоречие с основни принципи на демокрацията и в нарушение на закона. Особено тежка проява на тази тенденция е повсеместната корупция, налагането на олигархични зависимости, връзките между политически лица и организираната престъпност.
Водени от желанието си да живеем в истинска демократична държава, като искаме България да бъде пълноценна и неразделна част от Обединена Европа, вярвайки, че без действително равенство пред закона, справедлив вътрешен ред и правосъдие не може да има свобода, сигурност и просперитет, ние граждани и граждански организации се обявяваме за решителни реформи в българската политическа система и функционирането на публичната власт.
Призоваваме и настояваме за осъществяване на следните основни решения:
1. Ефективна борба с корупцията и изкореняване на мафията и организираната престъпност. Гарантиране на реална публичност на имуществото на всички политици и длъжностни лица, реални мерки срещу ситуациите на конфликт на интереси, ефективно прилагане на европейските стандарти в провеждането на обществени поръчки и тежки санкции за всяко нарушение на основните мерки за борба с корупцията.
2. Възстановяване на доверието между София и Брюксел чрез ефективни мерки срещу корупцията по висшите етажи на властта. Поемане на отговорност от ресорните министри и длъжностни лица, виновни за спирането на средства по основните линии на финансиране от фондовете на ЕС, в резултат на многобройните престъпни схеми за злоупотреба с публичен финансов ресурс.
3. Публично финансиране на политическите партии в съответствие с получените от тях на избори гласове, което да гарантира, че партиите ще бъдат инструмент на демокрацията, функция на гражданите и тяхната воля, а не на едни или други сенчести икономически интереси.
4. Засилване на връзката между граждани и политически представители, чрез въвеждане на реален мажоритарен елемент в избирателната система и възможност за предсрочно прекъсване мандата на Народното събрание с референдум.
5. Разширяване формите на пряка демокрация, чрез облекчаване изискванията за свикване и провеждане на референдуми, задължително свикване на референдум с подписите на 5 % (300 000 души) от имащите право на глас, въвеждане на гражданска законодателна инициатива с подписите на 2,5 % (150 000 души) от имащите право на глас.
6. Гарантиране реални възможности за гражданско участие в процеса на обсъждане и приемане на нормативните актове. Следва да се изработи реален механизъм на задължително консултиране на проектите за нормативни актове с обществеността и гражданските структури, които работят в съответната област на обществени отношения, при ясни срокове, форми и обективни критерии за участие в обсъждането. Провеждането на консултация по този ред да бъде въздигнато в условие за действителност на акта.
7. Гарантиране свободата на информацията и плурализма в медиите чрез развитие на публичната уредба на отразяването на политическия живот. Въвеждане на законови гаранции за публичност на собствеността върху медиите и на ограничения срещу концентрацията на собственост в медийния сектор и срещу монополизирането на рекламния пазар.
8. Да бъде оптимизирана публичната администрация в България, като се намали значително нейният състав, гарантира се чувствително повишаване на нейния капацитет, реално конкурсно начало и обективни критерии на атестация и израстване в публичната служба, заедно със значително повишаване възнагражденията в публичния сектор.
9. Реални реформи, премахване на корупцията и гарантиране на независимост, високо ниво на компетентност и подготовка на служителите и магистратите в правоохранителните и правораздавателните органи и институции в Република България.
Обществените процеси от последните години недвусмислено говорят, че в настоящия момент няма по-ефективен подход за осъществяване на необходимите реформи, от упражняването на публичен натиск чрез граждански акции. Почти всички останали форми за въздействие ще бъдат с лекота неутрализирани от корумпираното, отчуждено и загубило доверието на хората политическо статукво. Необходима е максимална активност и мобилизация за гражданско действие на всички, които не приемат българската политика да бъде такава, каквато е днес, които искат в България да има истинска европейска демокрация и управление в услуга на гражданите.
1 коментар:
Мили хора, защо мислите, че по този интернет начин някой ще ни чуе и ще ни обърне внимание.
Мисля че е крайно време заедно с млеко и зърно преработвателите да затворят изходите на София, а ние да блокираме възловите кръстовища на София, за да ни чуят и разберат най-накрая.
Не зная дали има сграда в София в която да се помещават Евронаблюдателите. Но мисля, че ако има би трябвало там да направим един протест като тези пред парламента.
Публикуване на коментар